Konto Parafialne

Bardzo prosimy o kontakt do Ks. Wikariusza pod nr. tel. 513247088

Numer konta:
12 8349 0002 0002 2969 2000 0010

Tak to się właśnie wszystko zaczęło…

Przez wiele lat mieszkańcy Leśniewa i pobliskich miejscowości swój dom modlitwy znajdowali chodząc do… Mechowa. I tak w rzeczywistości było. Kiedyś kościoła w Leśniewie nie było. Został on wybudowany przez gminę protestancką. Wcześniej Mechowo, Darzlubie i Leśniewo należały do parafii mechowskiej.

Dopiero 20 września 1975 roku powstał Ośrodek Duszpasterski w Leśniewie przy tutejszym kościele pw. Niepokalanego Serca NMP, który został wyłączony z parafii mechowskiej. Samodzielna parafia w Leśniewie ustanowiona została 9 września 1977 roku. Po zakończeniu II wojny światowej, w miejsce ludności niemieckiej napłynęła ludność polska i katolicka, dlatego proboszcz pucki Feliks Fischoeder i proboszcz mechowski Walerian Labenz wystarali się o to, by móc przejąć kościół leśniewski na cele kultu katolickiego. Początkowo został on oddany na użytek parafii Mechowo. Po uporządkowaniu go po ewangelikach zarządzono odprawianie nabożeństw w tym kościele co dwa tygodnie po uprzednim poświęceniu. Wniesiona została także prośba o pozwolenie na przechowywanie w nowo poświęconym kościele Najświętszego Sakramentu.

Poświęcenia dokonał ks. Feliks Fischoeder 16 grudnia 1951 roku. Kościół zbudowany jest w stylu neogotyckim, murowany z czerwonej cegły, dach kryty jest dachówką holenderką. W dolnej części znajduje się wejście główne wraz z kruchtą oddzieloną od wnętrza drzwiami. W tylnej części znajduje się chór opierający się na czterech filarach i tylnej ścianie kościoła. W nawie głównej znajdują się ławki dla wiernych początkowo sięgające ścian bocznych. W późniejszym czasie kosztem dwóch miejsc w ławkach utworzono nawy boczne wraz z ławkami przyściennymi.

Parafia leśniewska jest młodą parafią i została wyodrębniona z parafii mechowskiej. Wspominając zatem duszpasterzy służących parafii Leśniewo muszę wspomnieć o administratorach parafii mechowskiej, którzy początkowo pomagali raczkującej parafii Leśniewo. Pierwszym z nich był ksiądz Walerian Labenz, który probostwo w Mechowie objął 16 lutego 1948 roku. To głównie on, wraz z proboszczem puckim, wystarali się o to, by dawny kościół ewangelicki mógł służyć dalej katolikom. Kolejnym administratorem był ksiądz Jerzy Kazimierz Głowacki, którego posługa przypadała na ciężkie lata wojny i okupacji. Proboszczem w Mechowie został 10 maja 1953 roku. Ostatnim z administratorów parafii Mechowo, którzy jednocześnie odpowiedzialni byli za parafię w Leśniewie był ksiądz Jan Pliszka, który został mianowany na proboszcza parafii Mechowo 11 lutego 1963 roku. Kolejni administratorzy byli administratorami już tylko parafii leśniewskiej. Ksiądz Zbigniew Krzewina objął parafię 21 października 1977 roku.

Jego zasługami są wybudowanie kostnicy wraz z salką katechetyczną, plebanii oraz pozyskanie cmentarza ewangelickiego dla parafii. Szczególną troską otaczał obchody Dnia Piaśnicy. Właśnie podczas jednej z mszy sprawowanej nad mogiłami piaśnickimi, ksiądz Krzewina zmarł nagle. Pochowano go na cmentarzu w Leśniewie. Kolejnym proboszczem został ksiądz Jan Meller, który probostwo objął 1 października 1992 roku. Dla parafii zasłużył się wymianą dachu na kościele (z dachówki na blacho dachówkę). Kolejnym proboszczem został ksiądz Henryk Zieliński, który mianowany został 8 października 1995 roku. W czasie jego posługi powiększono cmentarz, wymieniono dach na kostnicy, salce katechetycznej oraz plebanii, rozbudowano zakrystię. Obecnym proboszczem jest ksiądz Kazimierz Synak, który posługę objął 1 sierpnia 2005 roku. Od tego czasu zdążył on gruntownie wyremontować plebanię oraz kościół, wymienił dzwony kościelne. Jego niewątpliwą zasługą jest także postawienie przed kościołem pomnika świętego Jana Pawła II. 1 lipca 2014 roku parafia wzbogaciła się także o wikariusza – księdza Krzysztofa Sieniawskiego.

Opracowała Ewelina Albecka na podstawie:  Lanc J., Lanc M., Różek E., Zieliński H., Leśniewo. Dzieje wsi i parafii, Leśniewo 2004, s. 99- 127

Lany Poniedziałek

Pielgrzymka rowerowa do Sianowa